Atakan ZEHİR

Atakan Zehir 2003 yılında Saitama Üniversitesi – Japon Yönetim Sistemleri, 2004 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Universitesi – Japon Dili eğitimi bölümlerinden mezun olmuştur.

Japon firmaları ile ilk tanışması 2001- 2002 yıllarında Honda Türkiye Üretim Bölümü saha staj çalışması döneminde gerçekleşmiştir.  Daha sonasında ise Toyota grup firmalarından Toyoda Iron Works’ün Türkiye’deki yatırımı Toyotetsu Otomotiv ‘de ilk profesyonel çalışmalarına başlamış, TPS faaliyetlerini pratik olarak ilk defa burada tecrübe etmiştir.

Özellikle Gemba Kaizen ve Gemba Kanri (Saha Yönetimi) gibi konularda isim yapmış Takahiro TAKAKI  ve Keiji NAKAYAMA gibi değerli yöneticilere tercümanlık ve asistanlık yapmış bu dönemde TPS ve kaizen felesefsini benimsemiştir.

Toyotetsu sonrası  yine bir Toyota grubuna hizmet veren Maruyasu & Sekiso grup firmalarının Türkiye fabrikası olan Sekiso Industries Turkey firmasının daha fabrika kuruluş aşamasındayken üretim bölümünde göreve başlamış, saha Kaizen çalışmaları ve günlük öneri sistemlerinin kurulması ile birlikte Kanban sistemine göre üretim planlama alt yapısının kurulumunda aktif rol almıştır.

İlerleyen zamanlarda Sekiso Satınalma departmanında yöneticiliği görevini üstlenmiş, tedarikçi seçme ve geliştirme sistemini kurararak iyileştirme çalışmalarını aynı zamanda tedarikçi firmalarada yaygınlaştırılmasını sağlamıştır. Bu çalışmalara ek olarak tedarikçi kanban alt yapısını geliştirmiş, kanban siparişleme modeli ile maliyet azaltma çalışmalarını yönetmiştir.  Tedarikçi Yönetimi bacağında JIPM ‘den Tokutaro SUZUKI ile bir çok kez çalışma imkanı yakalamıştır. Aynı dönemlerde Toplam Kalite Yönetimi konusunda yönetim temsilciliği yapmış ve çalışmalarını desteklemek için bir çok kez ana firma çalışmalarını yerinde gözlemlemek ve eğitim almak amacı ile Japonya'da saha çalışmalarına  katılmıştır.

Profesyonel kariyer yaşantısını desteklemek adına GYTE Üniversitesinde MBA yüksek lisansı eğitimini “ Hoshin Kanri – Politika Yönetiminde Japon Tarzı “ konusunda ki akademik çalışması ile bitirmiştir. Bu dönemde Toyota İngiltere Eski Başkan Yardımcısı Naoki NOZAKI ile FMDS ( Atölye Yönetimi ve Geliştirme Sistemi) konusunda çalışmalar yapmıştır.

Yaptığı başarılı kaizen çalışmaları ve performansından dolayı Fabrika Müdürlüğü pozisyonuna getirilmiş, bu pozisyonda hem üretim, hem maliyet hem de insan kaynağı yönetimi konusunda oldukça verimli çalışmalara imza atmıştır.

Özellikle Japon yöneticilerden öğrendiği yönetim felsefesi ve düşüncesini, aynı zamanda uygulama tekniklerini Türk firmaları ile paylaşmak ve ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmak adına kurumsal kariyerine son vererek 2012 yılında Gemba Partner firmasını kurmuştur. Bu tarihten itibaren Tetsuya YAMAZAKI ile ortak projeler geliştirerek uygulamalarına devam etmektedir.

Uzman olduğu alanlar:

 • Jinzai Ikusei :İnsan Kaynağı Yetkinlik Kazandırma
 • Gemba Kaizen : Saha Geliştirme  Yönetimi
 • QCC : Problem Çözme / Ekip Yönetimi
 • Henkaten Kanri : Değişiklik Yönetimi
 • Hoshin Planlama : Politika ve Strateji Yöneitmi
 • FMDS : Günlük saha yönetimi ve geliştirme

Şuana kadar yönettiği bazı projeler :

 • İnci Akü : 5S / Görsel Fabrika Yönetimi
 • Magna Interior & Exterior : Yalın Lojistik
 • Sanem Plastik : TPS / TPM
 • Özgörkey - Feast : Yalın Yönetim
 • LC Waikiki - Lojistik Süreçlerinin İyileştirilmesi

Atakan Zehir

Genel Müdür / TPS Uzmanı