Faik Suat Çakır

1967 Zonguldak doğumlu olan Faik Suat Çakır,  KATÜ Meslek Yüksek Okulu Elektrik bölümünü ve sonrasında,  Anadolu Üniversitesi  İşletme lisans programından mezun olduktan sonra  Enka A.Ş ' de 2 yılı Libya ‘da olmak üzere 4 yıl  yönetici olarak görev yapmıştır.

1993 yıllında  Toyotasa' da göreve başlamış ve  Japonca dil  eğitimi,  TPS / TPM eğitimleri için Japonya'ya gitmiştir.  Hat eğitimlerini tamamladıktan sonra kurulum aşamasında olan Boya  fabrikasının  yüzey işlem prosesleri ve Kataforez sistemin devreye alınması konusunda aktif görev almıştır. Yeni işe alımlarda personel  sınıf eğitimleri ve hat eğitimlerinin verilmesinde eğitmen olarak görev yapmıştır.

1997 ~2002 Yıllarında Yüzey işlem ve Kataforez sistemlere ilave olarak  Mastik – Gövde Alt Pvc kaplama ve Astar Boyama prosesleri sorumluluğunu da üstlenmiş,  Bu görevleri yürütürken Toyota Türkiye  genelinde proses planlama teknikleri , yan sanayilere TPS ve iş geliştirme eğitimleri ve değişen üretim talepleri doğrultusunda eğitmen ve saha lideri görevlerini de başarı ile tamamlamıştır.

2004 yılında Toyota Türkiye'de Plastik Enjeksiyon fabrikası kurulumunda , yatırımlar ve tüm süreçlerin yürütülmesinde aktif rol oynamıştır.

2014 yıllına kadar  Plastik Enjeksiyon fabrikasında  TPS , Kaizen, Eğitim , Maliyet , İş güvenliği , 5S , Yerinde Kalite , Ergonomi , Yatırımlar , Model Proje hazırlıkları , TPM uygulama gruplarının liderlik görevlerini üstlenmiştir.

Toyota bünyesinde bir çok araç modelinin devreye alınmasında önemli roller üstlenmiş ve bu modellerin Türkiye hazırlıkları sırasında Japonya'daki Toyota fabrikalarında benchmark çalışmalarını yapmıştır.

Üretim problemlerini erken aşamada tespit edip, önlem alarak araç maliyetlerini azaltma VA & Kinsetsuka faaliyetleriyle tasarım süreçlerini iyileştirme konularında yetkinliklerimi geliştirip verimli prosesler kurulmasını sağlamıştır. Buradaki görevlerini tamamladıktan sonra bilgi birikimini farklı alanlarda değerlendirmek için 2014 yılında Toyota Türkiye fabrikasından ayrılmış,  Lojistik , Liman işletmeciliği hizmet sektöründe Özüaydın Firmasında Genel Müdür olarak  5 yıl aktif çalışmıştır.

Buradaki görevi boyunca operasyonel yönetim, finans, satış, planlı bakım, tedarikçi yönetimi, maliyet yönetimi gibi bütün süreçleri yönetmiştir. TPS felsefesini hizmet sektörüne aktarmıştır.

Profesyonel yaşamından emekli olduktan sonra 2019 yılında bilgi ve birikimlerini Türk Sanayisi ile paylaşmak üzere danışmanlık çalışmalarına başlamıştır.   Bu süre zarfında  Otomotivden ağır sanayi firmalarına, ISO 500 'den Kobi firmalarına kadar bir çok işletmeye TPM, TPS, Enjeksiyon - Boyahane verimlilik arttırma projeleri, Hat kurulumları,  Planlama, Satınalma, vb gibi ana fonksiyonların iyileştirilmesi konusunda destekler vermektedir.

Faik Suat Çakır

TPS Uzmanı