Hakan Morsallı

1962 yılında İstanbul doğumlu olan Hakan Morsallı, Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Motor bölümü mezunudur. Çalışma hayatını 1987 yılından beri otomotiv yan sanayi çeşitli sektörlerinde devam ettirmektedir.

Hakan Morsallı çalışma hayatı süresince ;

  • Renault Hatları için uluslararası ve TS Normlarına uygun olarak fren hortumu üretim tesisi ve test bölümünü kurarak üretime başlatmıştır. Bu süreç zarfında 6 ay boyunca Fransa’da eğitim almıştır.
  • Fransa’daki eğitmini tamamladıktan sonra Türkiye’de otomobil sızdırmazlık fitil hattını kurmuş ve üretime başlatmıştır.
  • 2001 Yılında Toyota grup firmalarından TIW (Toyota Iron Works) bünyesindeki Toyotetsu Türkiye’de Toyota üretim sistemi ile tanışmıştır. Kaizen, 5S, Kanban, Dandori, Tek parça üretimi konularında Japonya Toyotetsu Honsha fabrikasında hem saha uygulama odaklı hem de TPS yönetimi odaklı eğitimler almıştır.  Japonya’daki eğitimini tammaladıktan sonra Toyotetsu Türkiye fabrikasında pres ve kaynak hatlarının kurulmasında önemli görevler almıştır.
  • Toyotetsu Türkiye’deki çalışması sırasında TPS’in önemli isimlerinden olan Takahiro TAKAKI ve Keishi NAKAYAMA ile birlikte çalışarak TPS, Kaizen, standart çalışma, 5S ve diğer konularda sürekli eğitimler almış, uygulamış ayrıca bu konuda bir çok değerli mühendis ve liderler yetiştirmiştir.
  • Toyota Motor Corporation mühendisleri ile birlikte yürüttüğü MONOZUKURI faaliyetleri ile pres hatlarında verimlilik arttırma çalışmaları ile  Toyota Grup içerisinde Toyotetsu Türkiye’nin mükemmel fabrika konumunu korumasını sağlamıştır.
  • Toyotetsu Türkiye firmasında pres üretim müdürü olarak çalıştığı süre içerisinde, Türkiyenin en büyük sac işleme kapasitesi olan pres hatlarını gerçekleştirdiği kaizenlerle Toyota ve Toyotetsu grup içerisinde verimlilikte sürekli olarak ilk beş içinde kalmasını sağlamıştır.

Hakan Morsallı’ya göre ;TPS adımları ve Kaizenin başarıya ulaşması masa başında değil, sahada, Genchi Genbutsu (yerinde inceleme) ve herkesin katılımı ile sağlanır. Bir işletmede 5S sağlanmamışsa, o işletmede emniyet, kalite ve üretim konularında başarı beklemek sonuçsuz kalacaktır.

Hakan Morsallı

TPS Uzmanı


Özet Bilgiler


TPS
Kaizen yönetimi
5S
Kanban yönetimi
Değişim noktası yönetimi
Hat kurulumu ve hücresel üretim
Maliyet azaltımı
Seri üretimde kalite kontrol noktalarının belirlenmesi
Monotsukuri metodu ile üretim süreçlerini ve maliyetleri azaltmak
Kiken yochi (Tehlikeyi öngörme) faaliyeti
Standart çalışma
Teklas
Toyotetsu Turkiye
Magna Interior & Exterior : Kanban Sistem Kurulumu
CMS Jant Sanayi : TPS (Yalın Üretim)
Tredin Otomotiv Tekstil Sanayi : 5S / Görsel Fabrika
BMC Otomotiv : 5S / Görsel Fabrika
Aka Otomotiv : TPS