Kemal Doğan

1970 İstanbul doğumlu olan Kemal Doğan İstanbul Maçka Anadolu Teknik Lisesi mezunudur.

Çalışma hayatına 1987 yılında Beldesan Motorlu Vasıtalar Sanayi AŞ başlamış sonrasında 1993-2018 yılları arasında Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş de çalışma hayatına devam etmiştir.

Toyota’ da geçirdiği 25 yıllık çalışma süreci içerisinde;

1993-1994 yılları arasında Japonca eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra Japonya’ da görevlendirilmiş ve Toyota Motor Corporation Takaoka Fabrikasında 7 ay süre ile Toyota Üretim Sistemi (TPS) eğitimleri, Türkiye’de kurulacak olan Otomobil Fabrikasındaki Boya bölümü üretim hatları için proses ve iş gücü planlaması çalışmaları;

İş güvenliği, Maliyet, Kaizen (sürekli iyileştirme), Problem Çözme Teknikleri konularında ve Üretim hattı üzerinde çeşitli uygulama eğitimleri almıştır.

Aynı süreç içinde Japonya’da bulununan stajyer öğrenci merkezi The Association For Overseas Technical Scholarship (AOTS)’ in Tokyo Yokohama merkezinde eğitim faaliyetlerine katılmış japon kültürünü yakından tanıyıp birçok fabrikada gezi ve gözlem yapma fırsatı bulmuştur.

1994-1995 Yılları arasında Türkiye’ ye dönüş ve

Toyota Otomotiv Sanayi AŞ. Boya fabrikası Paint Hospital ve Final hattı proseslerinde hat kurulum çalışmaları,
İş gücü planlamaları,
Fabrikaya alınacak yeni arkadaşların işe alım görüşmeleri, Yeni işe başlayan arkadaşların eğitimlerinin planlanması ve verilmesi,

Deneme üretimlerinin gerçekleştirilmesi ve seri üretime geçiş aşamalarında görev almıştır.

1995-2006 yılları arasında Toyota Boya fabrikası Paint Hospital, Final Hattı ve ED inspection proseslerinde Üretim Takım Liderliği, bu hatların yönetiminde; proses ve İş gücü planlaması, Sürekli iyileştirme çalışmaları, İstatiksel proses kontrolü, Yeni model proje çalışmaları , yeni ekipman ve malzeme deneme çalışmaları,

Üretimin beş temel misyonu; Kalite, Maliyet, İş güvenliği, Verimlilik ve insan kaynakları gelişimi konularında aktif çalışmalarda bulunmuştur.

2006-2010 Yılları arasında Boya fabrikası Eğitim Grubu Liderliği, Doojo alanının kurulması, Yeni iş başı ve Mevcut çalışan ve Lider adayları için Temel Beceri, Multi skill, standart iş ve yetkinlik eğitimlerinin planlanması, verilmesi.

Bu süreçte çeşitli aralıklarla Toyota İngiltere Fabrikası E-GPC Eğitim merkezinde (European Global Production Centre) Toyota Institute egitimci eğitim programlarına katılarak;
Temel Beceri Eğitmenn Eğitimi ( Fundamental skill trainer training)
Lider koçluğu ve Grup Lider rolü eğitmen eğitimleri (Leader coaching, Group Leader Role) Toyota standart iş öğretme teknikleri eğitici eğitmen eğitimi (TJI, Toyota Job Instruction trainer training)

Vb. eğitimlerde sertifika sürecini başarıyla tamamlamış uzun yıllar konusunda uzman japon master eğitmenlerden eğitim alma fırsatı yakalamıştır.

Toyota Türkiye fabrikasında gerçekleşen EPKM (Europe Production Kaizen Meeting) çalışmalarında, Riyohin Jouken aktiviteleri (Kalite problemlerinin görselleştirilmesi, takip ve karşı önlem), Jishuken (operasyon alanında iyileştirme) Henkaten Management (Değişim noktası yönetimi) vb. TPS konularında çalışma grubu üyeliği yapmıştır.

Yine bu süreç içinde Toyota’nın yeni yatırım projeleri olan Toyota Rusya ve Toyota Çek Cumhuriyeti Fabrikaları personel eğitimleri için Japonya tarafından Toyota Türkiye Fabrikası görevlendirilmiş olup Rusya ve Çek Cumhuriyetinden gelen personele Teorik sınıf eğitimleri, Dojo uygulamalı skill eğitimleri ve OJT (On The Job Training) üretim hattı eğitimlerinde etkin görev almış yeni kurulan fabrikalar’da sorunsuz üretime geçişe katkıda bulunmuştur.

2010-2013 yılları arasında Boya fabrikası Final ve Sealer Hattı Act. Grup Liderliği görevlerinde bulunmuştur.

2014-2018 Boya fabrikası eğitim grubunda çalışmış Eğitimler sonrasında çalışma hatlarına Audit ler planlayarak standart çalışma kontrollerinin yapılması problemler için kök neden analizi ve karşı önlem aktivitelerinin planlanarak uygulanması çalışmalarında rol almıştır.

Kemal Doğan

TPS Uzmanı


Özet Bilgiler


TPS
Saha Yönetimi
Hat Dengeleme
OJT
Eğitim Yönetimi
A3 TBP Problem Çözme

Toyota Türkiye
LCW - VSM ve Hat Denegeleme
OKA - Yalın Workshop Çalışmaları
Ege Ev Ürünleri - Yalın Dönüşüm