Murat Seymen

1968 İzmit doğumlu olan H. Murat Seymen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği bölümünden 1991 yılında mezun olmuştur. İngilizce dil eğitimini İngiltere de Stratford Upon Avon da almış bu süre zarfınca kalite yönetim sistemleri konusunda araştırmalar yapmıştır. 1993 yılından beri profesyonel çalışma hayatı ve Endüstri içinde olan Murat Seymen, otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi ile enerji sektöründe çalışma yapmıştır. Kariyeri boyunca Kalite Yönetim Sistemleri, Yalın Üretim, Yatırım, Proje Yönetimi, TPM, Tesis Yönetimi ve Bakım konularında çalışarak uzmanlaşmıştır.

Uzmanlık alanlarında yapmış olduğu çalışmaların bazıları

  • Iso 9001 ve QS 9000 Kalite sistemlerinin kurulumu ve Belgelendirmesi
  • İtalya Torino da Champion firmasında oto cam silecekleri üretimi konusunda eğitim almış ve Türkiye’ de yalın üretime dayalı ilk seri üretim oto cam silecekleri fabrikasının organizasyon kurulum ve modernleşme çalışmalarını yaparak, fabrika yöneticiliğini yapmıştır.
  • Profesyonel çalışma hayatı içinde çeşitli yan sanayi firmalarına Kalite Sistem kurulumu ve belgelendirme çalışmalarında danışmanlık yapmış olup, Kalite Sistem Denetçisi belgesine sahiptir.
  • 2000 yılında sektör değiştirerek enerji sektörüne geçiş yapmış ve Alstom Enerji, Areva Enerji ve Alstom Grid firmalarında kapasite artırımı, modernizasyon, yalın üretim ve hat dengelemeye dayalı yatırım faaliyetlerinin proje yöneticiliğini yapmıştır.
  • Bununla birlikte Türkiye de ilk defa entegre tesis yönetimi konusunda gerekli alt yapı çalışmalarını yaparak bakım, temizlik, güvenlik ve yemek hizmetlerinin tek bir çatı altında toplanarak yönetilmesi için çalışmalar yapmış, bunu başarıyla uygulamaya almış ve Tesis Yöneticiliği görevinde bulunmuştur.
  • Japon kültürü ve Japon yönetim sistemlerinden dünyaya yayılan TPS ve TPM uygulamalarının dünyadaki diğer uygulamalarında olduğu gibi Fransız ekolüyle harmanlanmış olan üretim ve yönetim sistemleri ile TPM ve İş Güvenliği konularında Fransa ‘ da bu konunun lideri Hamilton Davenport ve Personnalite kurumlarından eğitimler almıştır. Almış olduğu eğitimlere dayanarak Alstom ve Areva da üretim alanlarında TPM ve 5S odaklı Bakım sisteminin kurulması ve işletilmesin çalışmalarını yürütmüş ve bu çalışmaların başarıyla uygulanmasını sağlamıştır..
  • 23 yıllık Ford Otosan, Teklas, Tekno Kauçuk, Alstom Enerji, Areva Enerji ve Alstom Grid firmalarındaki kariyeri boyunca yönettiği ve içinde olduğu projeler ve tesislerde insan ilişkilerinin ön planda olmasını gözetmiş, sorumlusu olduğu bütçeleri ve buna bağlı proje çalışmalarını başarıyla yönetmiş olan Murat Seymen’ e göre;

“ Savaş askerler ile yapılır ama subaylar savaş meydanına inmediği sürece savaş kazanılamaz” , kendisi bu felsefeyi çalışma hayatında başarıyla uygulamıştır.

Murat Seymen

TPM Uzmanı


Özet Bilgiler


TPM
Otonom Bakım
Proje Yönetimi
Yalın üretim metodları
Tesis ve Fabrika kurulumu
Ekipman yönetimi ve alımı
Hat kurulumu ve hat dengeleme
Maliyet azaltımı
Enerji Yönetimi ve Enerji Verimliliği
İş Güvenliği
Bütçe yönetimi
Yatırım planları ve bütçelenmesi
Ford Otosan
Teklas
Areva Enerji
Elba Döküm - TPM
Feast - TPM
Sanem Plastik - TPM
ODE Yalıtım - A3 Problem Çözme
Nursan Kablo - Yalın Dönüşüm
ABB - Tedarikçi Geliştirme
Saray Biskuvi - TPM
Legrand - Yalın Dönüşüm
LCW - VSM
Polat Makina - Kaizen Yönetimi