Okan Dinç

1964 Bursa doğumlu olan Okan Dinç ,ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünden Mezun olduktan sonra  çalışma hayatına otomotiv sektöründe yan sanayi olarak faaliyet gösteren Matay A.Ş ‘de Üretim ve Planlanma müdürü pozisyonunda başlamıştır. Bu sürede yan sanayi olarak Türkiye’deki ilk Kanban ile siparişleme ve üretim akışını kontrol altına alma projesini gerçekleştirmiştir.

Genç yaşında otomotiv sektöründe gerçekleştirdiği başarılı çalışmaların sonucu Hüner Kriko firmasına Genel Müdür olarak transfer olmuştur.Bu sürede firmanın üretim, yeni yatırımlar, proje, satış, diğer tüm fonksiyonlardan sorumlu olmuştur.

2001 yılında Toyota’nın en büyük yan sanayi firmalarından olan Toyotetsu otomotivin kurulum aşamasında liderlik görevini üstlenmiştir.  6 ay süre ile Japonya’da TPS -TPM ,Kaynak Pres, Lojistik, Milk Run, Üretim Kontrol, Kanban eğitimleri almıştır. Kurucu ekip ile birlikte eğitimlerini tamamladıktan sonra Üretim Müdürü pozisyonuyla Toyotetsu Türkiye’nin kurulumunu gerçekleştirerek  TPS ‘e göre üretimi standartlarını oturtmuş ve ilk Toyota Milkrun sevkiyatlarını organize etmiştir.

Üretim Müdürlüğü pozisyonundan sonra Üretim Kontrol  Departmanın tüm sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu süre zarfında TPS konusunda Toyota Grup içerisinde  hem metotları  hem de mühendisliği ile önemli bir isim haline gelen Takahiro Takaki ile birlikte çalışmış ve Takaki’nin Politikalarını tüm sahaya entegre etmiştir.

  • Saha içinde etkin 5S sistemi,
  • Kaizen kültürünün geliştirilmesi
  • Saha yönetimi ve Liderlik gelişimi
  • TPS’e göre değer katan insan kaynağı yetiştirilmesi,
  • Heijunka Üretim yapısının kurulması,
  • Otonom iş güvenliği
  • Kanban tedarik sistemi ve Kanban ile planlama vb gibi bir çok temel yalın aracın Toyotetsu içerisinde kültüre dönüşmesini sağlamıştır.

Ekipman parkurununun genişlemesi ve güçlü saha politikalarının gerçekleştirilmesi için Bakım ekibi ile birlikte TPM faaliyetlerinin entegrasyonunda lider olarak aktif rol oynamış ve arıza yapmayan ekipman stratejini hayata geçirmiştir. Verimlilik hedeflerini gerçekleştirerek Toyotetsu Grup içerisinde Türkiye fabrikasını en verimli fabrikalardan birisi haline gelmesini sağlamıştır.

İlerleyen yıllarda ekip yönetimi ve saha yönetimindeki başarılarından dolayı Japonya Merkez fabrikası tarafından Toyotetsu Türkiye’nin Genel Müdürlüğü görevi kendisine verilmiştir.

Japonya Ana fabrika Hoshin konularının Türkiye’de uygulanması, Stratejik yönetime geçiş yapılması, Türkiye Departman Hoshinlerinin gerçekleştirilmesini sağlamış, en verimli fabrika başarısını devam ettirmiştir.

2012 yılında Toyotetsu gruptan ayrıldıktan sonra TPS -TPM kültürünü Türk yan sanayi firmalarına yaymak için çeşitli firmalara üst düzey yönetici olarak destek vermiştir.

2013 yılında Emekli olduktan sonra serbest danışmanlığa başlayarak TPS, TPM, Hoshin Kanri, Üretim Planlama, Verimlilik Yönetimi, Arıza yapmayan Ekipman, Esnek İş gücü hat yapısı kurulumu gibi konularda firmalara destekler vermeye başlamıştır.  Özellikle Savunma, Otomotiv , Plastik - Kauçuk Sanayisi gibi bir çok sektörde Yalın dönüşüm projelerini tamamlamıştır.  TAYSAD bünyesinde bir çok yan sanayi firmasına TPS - TPM - Hat Yönetimi, A3 Problem çözme konularında eğitimler vermiştir.

Iyi derece İngilizce ve Japonca bilen Okan Dinç’in ana misyonu Japonya’da öğrendiği temel TPS felsefesini ve Takahiro TAKAKI’den öğrendiği temel teknikleri Türk Sanayisinin gelişimi için kullanmak ve yeni nesillere aktarmaktır.

Okan Dinç

TPS / TPM Üst Yönetim Kıdemli Danışman