Güçlü Saha Yönetimi

TPS veya yalın üretim uygulamalarının başarılı olması için saha yönetiminin güçlü olması birinci şarttır. Nedeni ise aslında son derece basittir : “Bilemezseniz, yönetemezsiniz.”
Sahanın güçlü olmasından kasıt, her türlü saha verisinin basit, herkesin anlayacağı, tamamı ile görsel olarak sahada yer almasıdır. Üretim adetleri, fire, kalıp/ekipman değişim süreleri, arıza, lojistik beklemeleri, hava/elektrik/su kesintileri, kalite problemlerinden kaynaklanan duruşlar, personel eksikliğinden kaynaklı duruşlar, müşteri PPM, müşteri DPM, departmanların kalite performansları (iç PPM, iç DPM, emniyet ve çevre parametreleri, 5S performansları vb. bu verilerde yer almalıdır. Tabii ki bu verilerin öncelikle şirket vizyonu ve misyonuna, ardından şirket  orta vadeli hedeflerine ve son olarak departman hedeflerine hizmet etmesi gerektiği asla göz ardı edilmemelidir.Silterpg
Peki, bu verileri takip etmek ve karşılaşılan problemlere karşı  çözüm tekniklerini kullanarak önlemler almak için nasıl bir sistem kurulmalıdır ?
Öncelikle şunu söylemek gerekirse, bu tür veriler bir çok işletmede başarılı bir şekilde takip edilse bile, genellikle aylık dönemlerde değerlendirmeler yapıldığından kurulan bu ve buna benzer sistemler hedeflere hizmet etmekten uzak kalmaktadır. Örnek vermek gerekirse ; bir ay süre ile oldukça düşük verimlilik ile çalışan bir makinada alınacak önlemler için geç kalınmıştır ve makinanın hedeflenen verimliliğe yükseltilmesi gereğinden çok daha fazla zaman alacaktır.
Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kurulacak sistemin yangını değil, yangından önceki dumanı görmeye yönelik olmasıdır. Bildiğiniz gibi, yangın çıkmadan önce bir duman çıkmaya başlar. İşte siz bu dumanı görürseniz hemen önlem alacak ve yangın çıkmasına izin vermemiş olacaksınız. Dumanı görmek için de, verilerin mümkün olan en kısa zaman aralıklarında takip etmeniz gerekir. Saatlik bazda üretim adetleri, günlük bazda müşteri şikayetleri, günlük bazda verimlilik verileri buna güzel bir örnektir. Yukarıda da bahsettiğim gibi eğer ay sonunda veriler değerlendiriliyorsa yangın çıkmıştır ve artık siz önlem almak yerine önceliğinizi yangını söndürmeye vereceksinizdir.
Sonuçta boşu boşuna israfla (duruş, arıza, kalite problemleri, belki de siparişin karşılanmaması sonucu müşteri memnuniyetsizliği) geçen bir süre elde edilmiş olacaktır. Bunun şirketinize olan katkısı ise, yükselen maliyetler şeklinde olacaktır kuşkusuz.
Bu yüzden saha verisini toplarken önceliğiniz, problemleri anında görmek, tespit edilen problemlere karşı vakit geçirmeden kaizenler gerçekleştirerek  kalite – sevkiyat – maliyet parametrelerinizi güvence altına almak yönünde olmalıdır.

[box style=”1″][separator headline=”h3″ title=”YAZAR HAKKINDA“][responsive]

Hakan Morsallı - TPS Uzmanı

[/responsive]Hakan MORSALLI 

1962 yılında İstanbul doğumlu olan Hakan Morsallı, Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Motor bölümü mezunudur. Çalışma hayatını 1987 yılından beri otomotiv yan sanayi çeşitli sektörlerinde devam ettirmektedir. Yazarın Profilini incelemek için tıklayınız.    [/box]

[gap height=”15″][separator headline=”h4″ title=”Duyurularımızdan Haberdar Olmak için Listemize Kayıt Olabilirsiniz.”]

[one_third]

[/one_third] [one_third][/one_third] [one_third_last][/one_third_last]