İş Güvenliğinde Sıfıra Doğru

Son dönemlerde İş güvenliği faaliyetlerini geliştirmek adına bir çok tanıtım toplantıları ve sempozyum yapılmaktadır. Yeni yaklaşımlar, başarılı uygulamalar bu çalışmalarla ilgilenen firmalara ve çevre topluma tanıtılarak uygulamaların yaygınlaştırılması sağlanmaktadır.

Bu tarz bir çalışmada İskendurun Mustafa Kemal Universitesi (Aralık 2013) tarafından düzenlenerek bu bölgede faaliyet gösteren işletmelerin iş güvenliği uygulamalarına katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu konferansta İş güvenliği faaliyetleri içerisinde özellikle dikkat çekilen noktalardan birisi de iş güvenliğinde Japon firmalarının uygulamaları ve yaklaşımlarıydı.

Bu amaçla Gemba Partner olarak biz de uzmanlarımızdan Birol Temel ile bu konferansta Toyota,Honda ve Toyota Tshusho ile birlikte ortak bir platformda yer aldık. İş güvenliği A sınıfı uzmanı olan Birol Temel iş güvenliğinde yalın yaklaşımlar – Anzen konulu sunumunda iş güvenliğinde takım çalışması, günlük saha yönetiminde iş güvenliğinin önemi, 4M Değişiklik Yönetimi ve Saha güvenliği, Takım liderlerinin bu konuda üstlendiği görevlerle birlikte iş güvenliğinde Kaizen çalışamları üstünde durmuştur.

Özellikle teorik olarak aktarılan bilgiler Toyota ve Honda’nın pratik içerikli sunumları ile birleşerek iş güvenliğinde Japon modelini oldukça başarılı bir şekilde İskendurunlu akademisyenlerle bölge firmalarına tanıtılmıştır.

Organizasyonu gerçekleştiren bütün yetkililere teşekkür ederiz.