TPS DOJO

Türkiye'nin İlk Uygulamalı Yalın Üretim Eğitim Atölyesi

Pratik ile Teorinin Birleşmesi

Tecrübeye Dayalı Öğrenme

Uygulamalı ve Tecrübeye Dayalı EğitimlerUygulamalı TPS - Yalın üretim eğitim atölyemizde katılımcıların yalın üretim tekniklerini teorik olarak değil gerçek anlamda uygulayarak  “Kaizeni” tecrübe ederek öğrenmelerini ve öğrendikleri konuları firmalarında hayata geçirerek israfları kazanca, problemleri fırsatlara dönüştürmelerini amaçlıyoruz.Neden TPS DOJODojo aslında uzak doğu spor müsabakalarının yapıldığı alanlara verilen addır. Müsabakalar Dojo’da gerçekleştiğinden antremanlar da yine bu alanlarda gerçekleşir. Dojo felsefesi de düşüncelerden arınarak, tek bir alana odaklanmayı ve aydınlanmayı içerir. Dojo'da eğitilen kişi gerçek doğru ve tecrübe ile tanışarak davranış değişikliğine gider. Dojo kendini yetiştirmeye ve kişisel gelişime giden etkili bir yoldur.

Uzak doğu sporlarındaki bu felsefe ile yola çıkan Japon firmaları, üretim fabrika ortamında gerçekleşiyorsa eğitimler sınıf ortamlarında değil, üretimi simüle eden ve üretim şartlarını birebir sunan uygulamalı eğitim alanlarında gerçekleşmelidir düşüncesi ile uygulamalı eğitim alanları yani Üretim Dojo’ları kurmuşlardır.

Japonya’da oldukça yaygın olan uygulamalı eğitim atölyesi Dojo modelini 2017 yılında Gemba Partner olarak Türkiye’de ilk defa hayata geçirerek Türk firmalarının hizmetine sunmaya başladık.

Katılımcı firmalar TPS Dojo'da Kaizen'i uygulayarak tecrübe edebilir, TPS ve Yalın Uygulamala örneklerini gerçek anlamda gözlemleyebilir, eğitimde kullanılan metodları ve formları kendi proseslerinde uygulayabilirler.

Uygulama Çalışmalarımız Saha Yöneticileri, Saha Liderleri ve Saha Mühendislerine yönelik olarak 3 farklı modülde hayata gerdirilebilmektedir.

EĞİTİM MODÜLLERİ

SAHA YÖNETİCİLERİ MODÜLÜ

Her üretim alanının doğru metotlarla ile yönetilmeye ihtiyacı vardır. Bu modülde günlük faaliyetler sırasında sadece adetlere odaklanan yöneticilere " Ne Kadar sorusu yerine "Nasıl" sorusunun cevabını gösterebilecek bu uygulama ile sahada gerekli olan verilerin toplanması, izlenmesi ve görselleştirilmesi vb gibi temel yalın yönetim konuları üzerinde durulmaktadır.

Temel hat dengeleme Yamazumi analizleri ile gereksiz iş yüklerinden kurtularak saha verimliliğini arttırma çalışmalarına odaklanılmaktadır. TPS uygulamalarının temel tekniklerinin de gösterildiği bu çalışma tüm yönetici ve yönetici adaylarının günlük yönetim süreçlerini etkili bir şekilde destekleyecektir.

UYGULAMALI LİDERLİK EĞİTİMLERİ

Yöneticilerin günlük stratejiler ini hayata geçirecek olan Takım Liderleri, Grup liderlerinin TPS ile gerçek anlamda tanışabilecekleri ve tecrübe ederek yeni kazanımlar sağlayabilecekleri çalışmamızdır.

Özellikle liderlerden beklenen saha standartlarını koruma, veri tutma ve işleme, problem tespit etme raporlama, iş hareket ve analizleri gibi konular üstünde durarak liderlerin saha yönetmesini ve kaizeni uygulayarak temel problemleri çözebilmesini amaçlamaktadır.

Bu çalışmaya liderler ve mühendis ekiplerinin birlikte katılması ekip çalışmasını daha da verimli hale getirerek ekipleri ortak stratejilerde buluşturacaktır.

TEMEL YALIN ÜRETİM UYGULAMALARI

Her seviyeden katılımcının tecrübe edeceği, temel yalın prensipleri ve bu amaçlar doğrultusunda sahaya nasıl bir gözle bakılacağının üzerinde durulduğu eğitim modülü. Bu çalışmada temel Yalın enstrumanlar teker teker tanıtılarak uygulamalı bir şekilde gösterilmektedir.

Ofis çalışanlarından üretim çalışanlarına kadar bir çok katılımcının dahil olabileceği Temel TPS Dojo Uygulamasında katılımcılar pratik çözümlerle kaizeni etkili bir şekilde hayata geçirerek yaptıkları iyileştirmelerin sonuçlarını tecrübe ederek kaizen felsefesini öğrenebilirler.

Tüm eğitim modülleri sertifikalı eğitimler olarak organize edilmekte ve her katılımcıya eğitim sonunda Başarı Belgesi verilmektedir.

TEMEL EĞİTİM İÇERİKLERİ

 • Hoshin Plan Örnekleri
 • Günlük Yönetim Enstrumanları
 • Üretim İzleme ve Kontrol Yöntemi
 • Zaman Etüt Çalışmaları
 • 7 Temel Muda Tespit ve Aksiyon Planlama
 • İsraf ve Maliyet ilişkisini kurabilme
 • Standart iş ve Birim İş Kavramlarını Görme
 • Yamazumi Analizi
 • Tek Parça Akışı Kavramı
 • Hat Dengeleme ve Yeni Yerleşim Kurma
 • 5S şartlarının hücre içinde uygulanmasını
 • Ergonomik Hücre Kurulumu
 • Yerinde kalite kavramı
 • Kaizen önerisi verme ve hayata geçirme

Ne Dediler ?


Bu zamana kadar toplamda 6 farklı ülkede 40 'ın üzerinde uygulamalı eğitim ile 500 kişinin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirdiğimiz Dojo eğitimlerinde katılımcılardan tam memnuniyet ile geri dönüş aldık ve almaya devam ediyoruz.

Uygulamalı çalışmalarımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız iletişim kanallarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Katılımcı Firmalar


TPS DOJO Workshop Çalışmasına Katılmak İstiyorum.TPS Dojo - Uygulamalı Yalın Üretim Workshop çalışmalarında, firmalara özel seanslarda düzenlenebildiği gibi aynı zamanda firmaların IK departmanları ile birlikte yalın gelişim odaklı farklı konsept ve içeriklerle geliştirilerek liderlik ve teknik beceri gelişimi sağlama konusunda özel eğitim destekleri de verilebilmektedir.

Bununla birlikte her ay genel katılıma açık eğitimlerimize de bireysel başvuru yapılabilmektedir.

TPS Dojo uygulamalı workshop çalışmamıza katılmak ve rezervasyon sorgulaması yapmak için aşağıdaki iletişim formunu kullanabilirsiniz.Kayıt Ol

Uygulamalı Eğitim çalışmalarımızdan ve diğer faaliyetlerimizden haberdar olmak için Email listemize Kayıt olabilirsiniz.