I. Japonya Kaizen Çalışma Turunu Tamamladık.

DojoEkip14-21 Şubat tarihleri arası gerçekleştirdiğimiz Japonya Kaizen Çalışma Turu keyifli ve başarılı bir şekilde tamamladık. Gemba Partner Kaizen Yönetim Danışmanlığı ve Hirayama Consulting ile ortaklaşa gerçekleştirilen bu çalışmaya Özler Plastik ve Sanem Plastik firmalarından katılımcılarla birlikte toplamda 8 kişi katılmıştır.
Kaizen ruhunun ve düşüncesinin doğduğu ülke olan Japonya’da Kaizeni incelemek hem temel düşünceyi anlamak hem deisraf tespit bizler için ideal durumu görmek açısından oldukça önemliydi.  Her türlü teknolojik imkana sahip olmasına rağmen basit uygulamalarla maksimum çıktıyı elde etmeye çalışan Kaizen örnekleri katılımcılarımız için öğretici uygulamalar olmuştur.
Hirayama Consulting bünyesinde faaliyet gösteren Toyota’da 40 yıldan fazla TPS ve TPM konularında tecrübe edinmiş, TPS’in kurucusu Taiichi OHNO ile birlikte çalışma imkanına sahip olan uzmanlardan TPS ve TPM uygulamaları eğitimlerini almak ve Genchi Genbutsu ilkesine göre uygulamaların yapıldığı fabrikalarda faaliyetleri izlemek çalışmanın en can alıcı etkinliklerindendi.
I. Kaizen Çalışma Turuna katılan katılımcı yorumlarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. II. Kaizen Çalışma Turunda tekrar Japonya’da görüşmek dileği ile…

 

[gap height=”30″]