İlk Çember Çalışmamızı Tamamladık

qcc2TPS ve TPM uygulama projelerini yönettiğimiz Sanem Plastik firmasında QCC – Kalite Kontrol Çemberleri çalışmalarının ilkini başarılı bir şekilde tamamladık.
Sanem Plastik yönetimi kaizen ruhunu ve düşüncesini üretimin temel taşı olan mavi yakalı personellere kadar indirerek nitelikli insan kaynağı yetiştirmeyi hedeflemektedir. Gemba Partner Kaizen Yönetim Danışmanlığı olarak biz de bu hedefi gerçekleştirmek için takım çalışmalarında en etkili yöntemlerden birisi olan Kalite Çember çalışmalarını başlattık.  İlk etapta toplamda 3 takım kurularak proje ekibimizdeki mühendis arkadaşlarımızı Çember Koçları olarak belirledik. Takım Liderleri kendi ekiplerinin çember lideri olarak bu takımlarda görev alarak, ekip üyelerine kaizen ve problem çözme konusunda eğitimler verdiler.
Toplamda 3 ay süren çalışmaların sonucunda bütün ekipler kendilerine verilen hedefleri başarı ile tamamlayarak en sık karşılaşan ve müşteri şikayetlerine yol açabilecek kalite problemlerini ortadan kaldırmayı başardılar.
Kaizen’in çalışan yeteneklerini etkili bir şekilde geliştirdiğini ve çalışanda motivasyonu nasıl arttırdığına bir kez daha şahitlik etmiş olduk. İkinci çember çalışmalarının sonuçlarını merakla beklemekteyiz.