“Kufu” İyileştirme Çalışmalarınızda Yaratıcılığınızı Zorlayın.

Soi Kufu : Yaratıcı Zeka veya Yaratıcı Çalışmalar.  Bu terim bir Japon firmasında en az Kaizen kadar oldukça sık kullanılır. Aslında tamamen kaizen faaliyetlerini ifade eder. Soi Kufu ile yapılacak olan kaizenin orjinal bir fikre dayandırılması ve yapanın kendi zekasını ortaya koyması amaçlanmaktadır.

Taiichi Ohno’nun problem çözme yaklaşımındaki düşüncesi “Parayı kullanma, aklını kullan, aklını kullanamıyorsan terini akıt” ve  E. Toyoda’nın yaratıcılığı vurgulayan“Aklını kullanan kuru havludan bile su çıkartır” sözü Soi Kufu yaklaşımını çok güzel özetlemektedir.

Bu çalışmalarda özellikle maddi kaynak kullanmadan, eldeki imkanlarla iyileştirmenin yapılmasını, bu iyileştirme sırasında tamamen çalışanın zekasını ortaya koymasını ve dahası sonuca varılarak çalışan motivasyonun arttırılması, kısacası kendini kanıtlaması amaçlanır.  Bir diğer önemli nokta ise Mücadele ( Challenge) olgusunun ön plana çıkartarak, işletme sahasını geliştirmektir.

Soi Kufu çalışmalarına en güzel örnek ise Karakuri Kaizen çalışmalarıdır. Karakuri aslında Japonca’da kurmalı ve mekanik bir şekilde işleyen oyuncak bebeklere verilen isimdir (Karakuri Ningyo). Karakuri bebeklerin çalışma mantığını aşağıda ki videoda görebilirsiniz.

[gap height=”10″]

Aynı mantıktan yola çıkarak tamamen mekanik bilginin tasarımla birlikte basit ekipmanlara, hatta iş yapan makinelere dönüştürülmesi ile çalışma sahasının iyileştirilmesi ve  güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Karakuri ekipmanları mekanik ve ittirme –kaldırma kuvvetlerine göre hareketlendiğinden kullanımı sırasında herhangi bir enerji sarfiyatına gerek yoktur. [gap height=”10″]Karakuri uygulamalarında temel disiplin :

[list]

[list_item icon=”ok”]Akış içerisindeki 3 M in ( Muri, Muda, Mura) ortadan kaldırılması amaçlanmalıdır. [/list_item] [list_item icon=”ok”]Basit tasarımla maliyet yaratmayacak ekipman / aparat oluşturmalıdır. Maddi kaynak kullanımından kaçınılmalıdır.[/list_item] [list_item icon=”ok”]Manuel işler azaltılmalı, manuel işler katma değeri olan net işe dönüştürülmelidir.[/list_item][list_item icon=”ok”]Akış içerisindeki güçten yararlanılmalı, ekstra bir enerji ihtiyacından kaçınılmalıdır.[/list_item] [list_item icon=”ok”]Ürünle temas içinde olan saha çalışanlarının fikirlerine önem verilmelidir.[/list_item][/list][gap height=”10″]

Basit bir örnek üstünden gidersek, bir hatta katma değer katmayan,  yapılan işte herhangi bir parametreye ihtiyaç duyulmayan ve akış içerisinde bekleme israfı oluşturan işler tespit edildiğinde bu işlerden sorumlu olan operatörler için adam zaltma kaizenleri (shojinka) uygulanır. Bu çalışmalarda genellikle manuel işin mekaniğe dönüştürülmesi yeni ekipman yada robot vb. gibi pahalı yatırımlarla kurgulanır. İşte tam bu noktada Karakuri Kaizen çalışmaları devreye girer.  Yaratıcı zeka ve mekanik bilgilerin buluşması ile ortaya çıkan akılcı tasarımların basit ekipmanlara dönüştürülmesi ile ortaya çıkan karakuri çalışmaları akış içerisindeki uyumdan yararlanarak bir operatörün yapacağı iş insansız bir şekilde yapabilmektedir.  Malzeme beslemede doldur boşalt işleminin basit bir örneği

[gap height=”10″]

Soui Kufu düşüncesi ve Kara Kuri mekaniği her türlü iş alanına yerleştiği taktirde pahalı yatırımları minimize edecek, dışa bağımlılığı azaltacak ve operasyonel maliyetleri oldukça kısacaktır.

Unutmamak gerekir ki, en başarılı iyileştirmeler kendi imkanlarınızla yaptığınız iyileştirmelerdir. Soi Kufu düşüncesi ile firmanıza getireceğiniz zenginlikleri sizde en kısa sürede fark edeceksiniz.

Kaizen çalışmalarınızda başarılar diliyorum.