Maliyet Azaltmada Doğru Yaklaşım

[separator headline=”h3″ title=”BİR MALİYET AZALTMA TEKNİĞİ OLARAK TPS “]
Sürdürülebilir büyüme ve krizlerle mücadele etmek için maliyetleri düşürmekten başka yol yoktur. Peki bu maliyetler nelerdir? Herkesin bildiği gibi özellikle üretim süreçlerinde asıl girdi olan maliyetler: Hammadde, Malzeme, İşçilik, Enerji, vb gibi kalemlerdir. Rakip firmalarla olan zorlu rekabet sürecinde maliyetleri azaltabilmek en güçlü silahtır. Fakat değişmeyen bir gerçek vardır ki oda temel girdiler üzerinde maliyet azaltmasına gidecek bir firmanın rakibi de hiç şüphesiz aynı girdiler üzerinde iyileştirmeler yapacak olmasıdır. Rakiplerle olan zorlu mücadelede maliyet azaltma stratejileri oluşturulurken temel girdilere odaklanmak yerine “Nasıl daha ucuz üretirim?” sorusuna cevap aranmalıdır.TPS-maliyet kalemleri
TPS ( Yalın Üretim ), maliyeti arttıran unsurların uygulanan üretim metodunda aranması gerektiğini savunur ve üretim metodu kaynaklı maliyet unsurlarının tüm diğer maliyet kalemlerinin %50 oranına denk olduğunu kabul eder. Bu maliyetler ve israflar ( Muda ) ortadan kaldırıldığında operasyonel karlılık arttırılarak rakip firmalara göre daha karlı bir iş ortaya çıkartabilmek mümkündür.
Ayrıca, üretim metotları iyileştirildikçe pastanın diğer yarısında kalan maliyet kalemlerinde de dolaylı olarak iyileştirmeler gerçekleşir. Bu düşünce ile uygulanan TPS metodları özellikle ekonomik durgunluk dönemlerinde şirket yöneticilerine farklı bir bakı açısı sunarak krizlerle mücadele edebilme yeteneğini kazandırır ve şirketlerin maliyetlerini korumalarını sağlar.
Maliyetleri azaltmak yaratıcı fikirler ve akılcı çözümlerlerle sağlanır.  Bu çözümleri bulmak, uygulamak ve standardize etmek yönetimin problem çözme becerilerini geliştirir. İşte kaizen burada gücünü ortaya koyar.
Gelelim üretim metodu içerisindeki problemlere. Bu problemleri bir çok başlık altında toplayabiliriz fakat,  öncelikli olarak ele alınması gereken  konu başlıkları;

[box style=”1 “]

[/box]

Bu maddelere ek olarak direk bir maliyet kalemi olarak görülmese de “Vizyonu olmayan organizasyon yapısı ” da eklenebilir. Vizyon firmanın nihai amacını belirlediğinden bu amaca ulaşabilmek için firmanın en başta uzun dönemde varlığını sürdürebilmesi gerekir. Bir varlığını koruyabilmesi için hangi şartların gerekli olduğunu artık herkes çok net bir şekilde bilmektedir.
Geniş bir vizyona sahip her yönetici uygulayacağı TPS metotları ile bu problemlere karşı çözüm önerileri sunarak iş yerini geliştirip maliyetlerini düşürebilir, rakipleri ile olan zorlu rekabetlerinde çok önemli bir fark elde edebilir.
 “Her problem gelişim için yeni fırsat sunar.”  Maliyetlerin üzerine gitmekten korkmayın..
Sevgi ve Saygılarımla

[box style=”1″][separator headline=”h3″ title=”YAZAR HAKKINDA“][responsive]

[/responsive]Atakan Zehir

Atakan Zehir 2003 yılında Saitama Üniversitesi – Japon Yönetim Sistemleri, 2004 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Universitesi – Japon Dili eğitimi bölümlerinden mezun olmuştur. Daha sonasında ise Toyota grup firmalarından Toyoda Iron Works firmasının Türkiye’deki yatırımı Toyotetsu Otomotiv ‘de ilk profesyonel çalışmalarına başlamış, TPS faaliyetlerini pratik olarak ilk defa burada tecrübe etmiştir. Yazarın Profilini incelemek için tıklayınız.    [/box]

[gap height=”15″][separator headline=”h4″ title=”Duyurularımızdan Haberdar Olmak için Listemize Kayıt Olabilirsiniz.”]

[one_third]

[/one_third] [one_third][/one_third] [one_third_last][/one_third_last]