Hoshin Kanri – Hedeflerin Yönetimi

Hoshin Kanri – Hedeflerin Yönetimi

Hoshin Kanri Japonya’da ortaya çıkan ve en son Toyota uygulamaları ile form bulan, şirket politikalarının tüm çalışanların katılımı ile birlikte etkin bir şekilde yönetimi sağlayan oldukça başarılı bir metodtur. Hoshin Kanri, modern batı tarzı yönetim anlayışları ile çok benzediği gibi aslında onlardan ayrılan tamemen farklı bir yöntemdir. Hoshin Kanri sistemi, stratejilerin tepe yönetimden en alt kademedeki çalışanlara kadar yayılarak istenilen hedeflere ulaşılmasını sağlayan bir yöntemdir.

Hoshin Kanri Sisteminde şirketlerin uzun, orta vadeli ve yıllık  politikaları ile birlikte bu politikaları gerçekleştirmek için planlar, alt hedefler ve yollar belirlenir. Hoshin Kanri, Stratejik Faaliyetler ve Uygulamalar olarak ikiye ayrılır. Uygulamalar içerisinde Günlük Yönetim faaliyetleri en önemli unsurdur. Günlük faaliyetlerin tümü stratejik hedefleri gerçekleştirme odaklı olmalıdır.

Hoshin, Japonca tercümesi ile Politika olarak dilimize geçsede Japonca Kanji karakter yazımı “Yön Gösteren İğne” anlamını verdiğinden bazı bilim adamları tarafından Yönetimin Pusulası olarak da tanımlanmıştır. Hoshin Kanri PDCA ( PUKO ) çevrimini sorunsuz bir şekilde kullanarak sonuca ulaştıran en etkili sistemdir.

[separator headline=”h3″ title=”Uygulama Adımları”]

Şirkete olan faydaları