TPM

Toplam Verimli Yönetim

TPM önceleri bakım faaliyetleri odaklı bir sistem olarak başlamış olsada verimlilik ve üretkenliğin bakım bölümleri gibi tek bir bölümün sorumluluğu altında olmadığı kısa zaman içerisinde anlaşılmış,  sadece bakım değil yönetim faaliyetlerinin bütününü kapsayan bir iş tasarımı haline dönüşmüştür. TPM için,Toplam Üretken Bakım yerine  bütün organizasyonun katılımının sağlandığı, işletme verimliliğini arttırıcı top yekün yönetim faaliyetleri yani Toplam Verimli Yönetim diyebiliriz.

TPM tekniklerinin en verimli çalışma şekli TPS (Yalın) ile birlikte aktif olarak uygulanması ile sağlanır. Özellikle TPM sütünlarının temeli, 5S faaliyetleri güçlendirilerek israfın gösel bir yapıya kavuşturulması ve iyileştirme kültürünün bütün organizasyona yayılması üzerine kurulmalıdır.

TPM ekipman verimliliğinden ziyade çalışma ortamını iyileştirmeyi ve çalışan motivasyonunu arttırmayı amaçlamaktadır. Çalışma ortamından memnun olan saha çalışanları ile etkinliği arttırılmış verimli bir üretim tüm TPM uygulamalarının sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Faaliyetlerin kurugusu ekipman verimliliği, kayıpların azaltılması,kalitenin iyileştirilmesi gibi temel adımları ile birlikte sistem tasarımı aşağıdaki maddeleri kapsayacak şekilde yapılmaktadır.

TPM uygulamaları işletmenizi  motivasyonu yüksek, israftan arındırılmış, verimli hat yapılarından oluşan dünya standartlarında çalışan bir fabrika dönüştürebilirisiniz.

TPM çalışmalarında ek kaynak sağlamak adına sunduğumuz devlet desteklerini  //www.gembapartner.com/devletdestekleri/  bağlantısından inceleyebilirsiniz.