TPS ‘e Kısa Bir Bakış

Toyota üretim sistemi (TPS) araç üreticileri ve diğer üretim tesisleri arasında, dünya çapında bir üne sahip olmuştur. Aynı zamanda Yalın Üretimin Temeli olan TPS, süreçlerden mudaların (gereksiz kaynak kullanımları) yok edilmesi ve sonuç olarak verimliliğin artırılması anlamına gelmektedir.
Temel Amaç,
  1. İyi, kaliteli üretimi 
  2. Düşük maliyette gerçekleştirerek
  3. Gerektiği zamanda sunmaktır.
Bunu da kaynakların tümünün üretim hattına doğru yönlendirilmesi ile sağlanabilir. Tam zamanında üretim felsefesi, TPS´in temel bileşenlerinden birisidir. Üretim, sadece “müşteri” tarafından talep edilmesi durumunda yapılmaktadır. Burada “müşteri”, direkt müşterimiz olabileceği gibi, üretim hattından bir sonraki iş istasyonu anlamına da gelebilmektedir. Ürün sadece “Tam Zamanında” teslim edilmektedir. Ne erken, ne de geç.
TPS´in temel özelliği, hammaddeden ürün aşamasına kadar, üretimin “çekme” sistemine göre yapılmasıdır. Tam zamanında üretimin ilk prensibi “Sonraki prosesten çekme” ’dir. Bu, Toyota Üretim Sisteminde çok devrimci bir düşüncedir. Gerekeni gerektiği zaman, sadece gereken miktarda üretmek, kesinlikle çok doğru ve mükemmel bir yöntemdir. Fakat, gerekeni gerektiği zaman, sadece gereken miktarda doğru olarak tedarik etmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Peki bunu nasıl gerçekleştirebiliriz ? Problem basitçe söylenirse, sadece ‘Bilmektir’. Neyin, Nerede, Ne Zaman ve Ne Kadar gerektiğine ait bilgi, ne yaparsak zamanında ve doğru olarak bize ulaşabilir? Kısaca 5S adımları ile tüm akışın görselleştirilmesidir.
Bunu gerçekleştirebilmek için, parça ile üretim bilgisi, tam olarak ters bir akışta gerçekleşir. Sonraki proses, o proseste gereken parçayı önceki prosesten almaya gider. Önceki proses, sadece, sonraki prosesin çektiği miktarı üretir. Bunu sağlamak için sistemde kullanılan araç, KANBAN’dır. Satılan mal kadar üretim yapılır. Satılan mal kadar taşıma yapılır. Satılan mal kadar malzeme satın alınır. En az stok miktarıyla üretim yapılır. Zamanında Üretim (JIT) esasına göre üretim yapılır. Minimum miktarda alan kullanılır.

[box style=”1″][separator headline=”h3″ title=”YAZAR HAKKINDA“][responsive]

Hakan Morsallı - TPS Uzmanı

[/responsive]Hakan MORSALLI 

1962 yılında İstanbul doğumlu olan Hakan Morsallı, Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Motor bölümü mezunudur. Çalışma hayatını 1987 yılından beri otomotiv yan sanayi çeşitli sektörlerinde devam ettirmektedir. Yazarın Profilini incelemek için tıklayınız.    [/box]