Yamazaki Tetsuya Seminer Notları- 1

[separator headline=”h3″ title=”TPS GİRİŞ”]
TPS sadece bir üretim metodu ve yönetim sistemi değildir. Bana göre TPS ; insanın bilgisi temelinde olan yönetim felsefesi ve hayat felsefesidir.  TPS’in uygulanması için üst  yönetimin ‘’Ciddi niyeti’’ şarttır.  Yönetici astları ile tamamen uyumlu çalışmaz ve astları ile ilgilenmez ise bYamazaki GWaşarısız olacakları kesindir. Bundan dolayı TPS = Üst düzey yönetimin ciddi bir reform yapma niyetidir.
İşte bu amaçla, TPS’in sadece üretime has bir çalışma değil tüm organizasyon dahilinde uygulanması ve genel şirket faaliyeti olarak konumlandırılması gerekir. Yönetim TPS çalışmaları için bir bütçe ayırarak kendisi ile koordineli çalışacak bir takım kurmalı ve bu takıma liderlik etmelidir.
TPS EviTPS ‘in temel sütunlarından birisi olan JIT üretim modeli sadece stokları azaltma düşüncesi olarak ele alınmamalıdır. JIT problemleri gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen bir düşünce tarzıdır.  Ve her şey problemlerin gün yüzüne çıkması ile başlar. Just in Time uygulama adımları içerisindeki metotlar sonuç olarak ara ürün ve bitmiş ürün stoklarını azaltacaktır.  Fakat, asıl hedeflenmesi gereken nokta anormal durum ile normal durum yani problemi görme yeteneğinin tüm şirket organizasyonuna benimsetilmesidir. Unutmayın, makineler arıza konumuna geçse dahi stoklar var olduğu müddetçe problem olarak algılanmaz, bakım kabiliyeti gelişmez. Stoklar var olduğu müddetçe ekipman yönetimi her zaman zayıf kalacaktır. Bunun gibi problemlerin üstü her zaman kapalı kalacaktır.
TPS’ e göre insana saygı ilkesi sadece insan düşüncesine verilen önem değildir. Çalışma ortamının iyileştirilmesi ile birlikte insanın yeteneklerinin geliştirilmesidir. İnsan yeteneklerini geliştirebilmek için Muda – Net İş kavramlarını çok iyi anlamak gerekir. Her hareket çalışma değildir. Bakan göz her hareketin katma değer oluşturmadığını, aslında operatörleri gereksiz yere yorduğunu, iş yüklerini arttırdığını çok rahat idrak edebilir.  O zaman yöneticilere düşen görev; operatörler üstündeki katma değersiz, israf işleri azaltarak operatörlerin işlerini sadeleştirmeli, elde edilen yeni imkanlarla işler zenginleştirilerek operatör yeteneklerinin gelişimi için fırsat sunmaktır.

Yazının Devamı için ->>

[gap height=”15″][separator headline=”h4″ title=”Duyurularımızdan Haberdar Olmak için Listemize Kayıt Olabilirsiniz.”]

[one_third]

[/one_third] [one_third][/one_third] [one_third_last][/one_third_last]