Yamazaki Tetsuya : Gerçek TPS Düşüncesi

Merhaba ,
Bir çoğunuzun bildiği üzere şu an faaliyetlerime ve Çin’de devam ediyorum ve geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de yapmaya çalıştığım gibi Çin sanayisinin gelişimine katkı sağlayacak gerçek TPS düşüncesini yaymaya çalışıyorum. Ama sizlere daha önce söz verdiğim gibi Türkiye’yi asla unutmayacağım ve desteklerime devam edeceğim. Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamak için yılda bir defa Türkiye’ye gelerek sizlerle olan çalışmalarıma ara vermeden devam etmek istiyorum.
Geçtiğimiz ay Türkiye’deki misyonumu gerçekleştirmek için Türkiye’deydim. Bu ziyaretimde birçok firmanın sahasını görme imkanım olduğu gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarının temsilcileri ile bir seminer ortamında buluştuk.
Yamazaki GWBu seminere katılamayanlar için gerçek TPS düşüncesi ile iligli birkaç mesajı buradan sizlere aktarmak istiyorum.
Son dönemlerde sadece Türkiye değil, Çin ve bazı Avrupa ülkerinde yaptığım incelemeler sonucunda TPS veya Yalın uygulamaların Taiichi OHNO’nun öğretilerinden oldukça uzaklaştırıldığını ve sadece karlılığı amaçlayan bir metoda dönüştürüldüğünü gördüm.
Ben OHNO’nun düşüncesine sadık kalan ve TPS’i gerçek anlamda uygulamaya çalışan firmaların uzun vadede ayakta kalacağına inanıyorum.
OHNO’ya göre TPS bir düşünce olarak ele alınmalı, bu düşünce ile insan yetiştirilmesi amaçlanmalı ve bu amaç toplam şirket kültürüne dönüştürülmelidir. Kısacası, şirketler insanlardan oluşur ve üretim demek önce insanı yetiştirmektir. Kendi insan kaynağını yetiştiremeyen firmalar kesinlikle gelişemeyecektir. Ayrıca, TPS sadece üretimin değil tüm organizasyonun sorumluğunda olmalıdır. Yani gelişimi sadece şirketin bir kısmına değil, tüm organizasyonun geneline yaymak gerekir.
Günümüz dünyası her alanda oldukça gelişti ve artık her türlü imkana sahip olabiliyoruz. Bundan dolayı şirketlerin kültürleri de değişti ve artık problemleri mevcut maddi imkanlar doğrultusunda çözmeye çalışma gibi bir kültür tüm dünyada hakim olmaya başladı.
“Para insanın düşünce gücünü ve yaratıcılığına ket vurur”.  Örnek vermek gerekirse üretim miktarı artacak diye ekipman yada insan sayısını arttırmak OHNO’nun düşüncesine aykırıdır. Mevcut durumu kabullenmeyerek, üretim adetleri artsa dahi insan yada ekipman sayısını arttırmadan mevcut kaynaklarla nasıl karşılarız sorusuna cevap aramak daha önemlidir. Bunun için adam başı miktarı arttırmak yada çevrim zamanını azaltıcı faaliyet üzerine odaklamak şirket için daha karlı bir sonuç çıkartacaktır.
Ben parayı çözüm aracı olarak kullanmayan ve akıl gücünü ortaya koymaya çalışan şirket kültürü oluşturmaya çalışıyorum. Unutmayın “para sınırlıdır, akıl ise sınırsızdır.”
Bir seferde mükemmeli yakalamaya çalışmak oldukça masraflı ve zor bir iştir. Bundan dolayı, ideal durumu doğru çizmeli ve adım adım ideal duruma gideceğimiz faaliyet planlarını oluşturarak emin adımlarla ilerlemeliyiz.
Düne göre bugün, bugüne göre yarın. Yaratıcılığımızı ve akıl gücümüzü zorlayarak her gün bir adım daha ileriye gidelim.
Çoşku ve sevgi ile kalın,

[gap height=”15″][separator headline=”h4″ title=”Duyurularımızdan Haberdar Olmak için Listemize Kayıt Olabilirsiniz.”]

[one_third]

[/one_third] [one_third][/one_third] [one_third_last][/one_third_last]