Yöneticinin Bekleme Mudası

Bekleme Mudası : TPS’e göre üretim sahasında çalışan operatörlerin katma değersiz zaman oluşturarak üretim zamanını etkin kullanamaması yani proses sırasında beklemeye girmesidir. Peki yöneticiler için Bekleme Mudası nedir?
Günümüz piyasa koşullarında ürün fiyatını artık müşteri belirlediğinden, Kar Prensibi yerini maliyet prensibine bırakmıştır. Maliyetler azaltıldıkça operasyonel karlılık arttırılır.
Fakat, problemlere karşı harekete geçemeyen ve ne yapacağı konusunda karar veremeyen yönetici mevcut kayıplarının önüne geçemeyerek maliyetlerin büyümesini seyretmek zorunda kalır. (Maliyetlerin büyüdüğünün farkında olamayan yöneticilerin sayısının oldukça fazla olduğunu belirtmek isterim)
Yönetici prStok kotuduroblemlerin farkındadır birilerinin çıkıp bir şekilde aksiyon almasını bekler. Bu bekleme yönetici için “Bekleme Mudasıdır.” Beklemekle geçen her zaman dilimi, şirket açısından israftır ve bununla beraber kaçan fırsat maliyetleridir.
Özellikle şirketleri büyümek üzere olan KOBİ yoneticileri bu tarz problemleri fazlası ile yaşamaktadır. Problemler insanlarla birlikte çözülür. Fakat insanın önce var olan problemi tanımlaması yani anormal durumun farkına varması şarttır. Problemi tanımlayabilmek icin yetkin insan kaynağını yetiştirmek gerekir. Bu da doğru planlanmış, etkili bir eğitim yönetimi ile gerçekleşir. Verilen eğitimin işe transferini sağlayamadıklarından bir çok yönetici tarafından eğitime yapılan yatırım boşa giden yatırım olarak görülmektedir.
Zaman hızla akıp giderken şirketler israflarını seyrederken diğer taraftan da rakiplerin hızlı bir şekilde geliştiğini de unutmamak gerekir.
Gelişmek ve istikrarlı büyümek isteyen yöneticiler hiç zaman kaybetmeden bekleme Mudasından kurtulup acil aksiyona geçmeleri gerekmektedir.
Yapılması gereken adımlar.

[box style=”1″]

[/box]

Mevcut durumunu yetersiz bulan ve kendisini geliştirmeyi amaçlayan her yönetici Bekleme Mudasından hızlı bir şekilde kurtulabilir.  Bu tarz durumlara maruz kalan yöneticiler için artık zaman ” Kaizen Zamanı” dır.

[box style=”1″][separator headline=”h3″ title=”YAZAR HAKKINDA“][responsive]

[/responsive]Atakan Zehir

Atakan Zehir 2003 yılında Saitama Üniversitesi – Japon Yönetim Sistemleri, 2004 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Universitesi – Japon Dili eğitimi bölümlerinden mezun olmuştur. Daha sonasında ise Toyota grup firmalarından Toyoda Iron Works firmasının Türkiye’deki yatırımı Toyotetsu Otomotiv ‘de ilk profesyonel çalışmalarına başlamış, TPS faaliyetlerini pratik olarak ilk defa burada tecrübe etmiştir. Yazarın Profilini incelemek için tıklayınız.    [/box]

[gap height=”15″][separator headline=”h4″ title=”Duyurularımızdan Haberdar Olmak için Listemize Kayıt Olabilirsiniz.”]

[one_third]

[/one_third] [one_third][/one_third] [one_third_last][/one_third_last]