Saha Yönetiminin Temeli 5S

Toyota Üretim Sisteminin (TPS) en temelini “5S” kavramı oluşturur. 5S sırası ile ; Ayıklama – Düzenleme – Temizleme – Standartlaştırma ve Disiplin adımlarından oluşmaktadır. Bilindiği üzere burada amaç problemleri ve darboğazları açığa çıkartmak ve bunlara karşı önlem alarak TPS’in ilk adımını atmaktır.
Yapılan 5S uygulamalarında düzenleme, ayıklama ve temizleme adımlarının başarılı bir şekilde uygulanmasının yanı sıra, standartlaştırma ve disiplin adımlarının aynı şekilde başarılı olamadığını da zaman zaman görürüz. Halbuki 5S bize ayıklama, düzenleme ve temizlemeyi bir defa yap, sonrasında standartlaştırma ve disiplin ile bu düzenin sürekliliğini sağla, gelişmesi için de kaizen yap der. Peki neden standartlaştırma ve disiplin diğer üç adım kadar başarılı olamaz ?

[box style=”1″]

Bazı firmalarda çalışanların veya departmanların mesai saatinin belli zamanlarını temizlik için ayırdığı veya hafta sonu temizlik için çalışmalar yapıldığını duyarız ve bazen biz de bunları yaşarız. Yukarıda bahsettiğim gibi, standartlaştırma ve disiplinin gerçekleşmesi durumunda bu tür zamanların da ayrılmasına gerek kalmayacaktır.
5S bir süreç veya belli kişilerin sorumluluğunda değil, şirket felsefesi olmalıdır. Bu anlayış ile yola çıkıldığında başarı kendiliğinden oluşacaktır. Aksi durumlarda ise bir süre sonra 5S uygulama öncesine dönüş kaçınılmaz olacaktır. Çok sevdiğim bir tespit ile yazımı bitirmek istiyorum.

[box style=”1″][separator headline=”h3″ title=”YAZAR HAKKINDA“][responsive]

Hakan Morsallı - TPS Uzmanı

[/responsive]Hakan MORSALLI 

1962 yılında İstanbul doğumlu olan Hakan Morsallı, Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Motor bölümü mezunudur. Çalışma hayatını 1987 yılından beri otomotiv yan sanayi çeşitli sektörlerinde devam ettirmektedir. Yazarın Profilini incelemek için tıklayınız.    [/box]